بررسی مراحل ریسندگی و بافندگی

مطالب دیگر:
گزارش کارآموزی اصلاح ذرت، سويا و سورگوم در ایستگاه تحقیقاتی کشاورزیگزارش کارآموزی چمن و چمن کاری در منطقه 19 شهرداری تهرانگزارش کارآموزی ليتوگرافي و چاپگزارش کارآموزی در آزمایشگاه ارشد هوش مصنوعی و ارشد نرم افزارگزارش کارآموزی مراحل ساخت یک ساختمانگزارش کارآموزی در كارخانه‌ صنعتي پيروزيگزارش کارآموزی در ساختمان اسکلت بتنیگزارش کارآموزی در كارخانه كاشي مريمگزارش کارآموزی مركز تلفن شهيد منتظريگزارش کارآموزی در كارخانه آرد زاودي بندرتركمنگزارش کارآموزی معماری در شهرداری منطقه2نقشه معماری ساختمان 6 طبقهنقشه معماری ساختمان 7 طبقهتحقیق بایدها و نبایدها در رابطه بین معلم و دانش آموزگزارش کارآموزی احداث ساختمان بتنیگزارش کارآموزی کامپیوتر در اداره گاز استان گلستانگزارش کارآموزی حسابداری در دانشگاه آزاد اسلامیگزارش كارآموزي عمران مراحل مختلف اجرایی ساختمانگزارش كارآموزي عمران تصفیه خانه آب و فاضلابگزارش كارآموزي عمران مطالعات ژئوتکنیک پروژه ساختمانی 110 واحدی
بررسی مراحل ریسندگی و بافندگی|30012925|spv

فهرست مطالب :

تاریخچه کارخانه

تاسیسات بخار

پرزسوزی

خشک کن غلتکی

استنتر

پروسه نساجی

شستشو

پخت در ژیگر

پدیده زردی

سفیدگری با اب اکسیژنه

سفیدگری در ژیگر

رنگزای مستقیم

رنگزای راکتیو

نسبت مایع و نمک

ابکشی و رنگزای گوگردی

رنگرزی با ژیگر

ماشین رنگرزی بوبین نخ

تاسیسات بخار و چیدمان

نسخه شستشو و پخت

نسخه رنگرزی گوگردی

نسخه رنگرزی رنگ راکتیو و مستقیم

فصل اول :

موقعیت و تاریخچه کارخانه مخمل ریس بازیابان :

تولیدات کارخانه به طور میانگین 100 مترمربع پارچه از انواع مختلف چیت ، روپوش ، لانه رنبوری ( به عنوان پارچه حوله ) است . تعداد پرسنل کل کارخانه 189 نفر بوده است که از این تعداد 18 نفر فوق تخصص و لیسانس مرد بوده و در قسمت های مهندسی از جمله مدیر کارخانه ، قسمت تولید و برنامه ریزی مشغول به کار بوده وزنان فوق تخصص و لیسانسه 9 نفری می باشد که مسئولین آزمایشگاه ها بوده و 31 خانم دیگر در قسمت های اداری و تعدادی نیز در دبیرخانه و خط تولید مشغول به کار بوده اند. این کارخانه در رشت واقع شده است .

تعداد پرسنل و مدیریت کارخانه مخمل ریس بازیابان درسال های 1385و1386:

همان طور که گفته شد این کارخانه شامل 5 سالن ریسندگی ، بافندگی ، رنگرزی و تکمیل ، چله کشی ، تعمیرات ( شامل جوشکاری و دیگ بخار ) است که به طور کلی تعداد پرسنل که مشغول به کار در این سالن ها هستند 20 نفر می باشد که 10 تا از این پرسنل قراردادی و 10 نفر رسمی می باشند که بخش رنگرزی و تکمیل شامل 8 نفر ( شامل یک مهندس ، یک سرپرست و مابقی کارگر که این تعداد شامل 5 نفر رسمی و 3 نفر قراردادی می باشند ) و بخش ریسندگی ( 15 نفر : 5 نفر رسمی و 10 نفر قراردادی ) و بخش بافندگی 15 نفر و برای سه شیفت شامل 5 نفر رسمی و بقیه استخدامی و بخش چله کشی نیز شامل 6 نفر می باشد.

شرح مختصری بر اعمال کارخانه :

پارچه متراژ گذاری و وزن می شود و بسته به سفارش مشتری ، تحت عملیات شستشو و پخت و آهار گیری و بعد رنگرزی قرار می گیرد . حال اگر پارچه پنبه ای بود از رنگ های مستقیم و خمی و گوگردی استفاده می کنیم . رنگرزی به صورت عرض باز با ژیگر انجام می شود و سپس تثبیت و در نهایت صابونی می کنیم ، و حال ا گر پارچه پلی استر باشد با توجه به وجود دستگاه ترموزول موجود در کارخانه از آن استفاده

می شود البته از دستگاه ژیگر هم می توان استفاده نمود .

اما چون پارچه پلی استر بافتی فشرده دارد و رنگرزی با درجه حرارت های بالا و......... مورد استفاده قرار می گیرد . بنابراین باید قاعدتاً ازدستگاه ترموزل استفاده شود . بنابراین اگر پارچه 100 درصد پلی استر رنگ می شود و عملیات شستشو انجام می شود و سپس جزء پنبه رنگرزی می شود و سپس با خشک کن موجود درکارخانه که از نوع سیلندری می باشد خشک شده و درنهایت پارچه را تثبیت ابعادی می نماییم ( به پارچه به سفارش مشتری عرض می دهیم ) توسط استنتر که دستگاه استنتر علاوه بر تثبیت ابعادی عملیات آهار زنی پارچه و اضافه کردن نرم کن به پارچه را هم انجام داده و در پایان پارچه رول و بسته بندی شده و وارد بازارمی شود.

مختصری از محیط و شرایط کارخانه :

بخش رنگرزی و تکمیل کارخانه شامل 2 سالن بزرگ و کوچک است که سالن بزرگتر بخش تکمیل و سالن کوچکتر بخش رنگرزی است و بخش تکمیل شامل دستگاه های پرز سوزی ، استنتر ، خشک کن ، ترموزول و دستگاه سنباده زنی و دستگاه تعیین متراژپارچه است و بخش رنگرزی شامل دستگاه های ژیگر ( مورد استفاده ) و اتوکلاو که مورد استفاده قرار نمی گیرد ،و پارچه های واردشده به این قسمت معمولاً پارچه های 100 درصد پنبه ای ( نمره نخ 30 انگلیسی یک لا ودولا) و پارچــه های مخلوط پنبه و پلی استر است و رنگ های مورد استفاده در بخش رنگرزی خمی ، گوگردی ومستقیم است و از مواد کمکی نظیر نرم کن ومواد آهار گیری وآهار زنی استفاده می شود .

تاسیسات بخار کارخانه مخمل ریس بازیابان :

تاسیسات بخار این کارخانه را از کشور آلمان خریداری کرده اند و 2 عدد دیگ بخار 10 تنی دارد که سوخت یکی از دیگ ها گاز و سوخت دیگ بعدی گازوئیلی است.